Wentylacja i rekuperatory

 

   Wentylacja mechaniczna zapewnia najlepszą czystość i jakość powietrza w pomieszczeniach. Ustalona na etapie projektu niezbędna wymiana powietrza jest utrzymywana na wymaganym poziomie przez wentylatory i elementy składowe wentylacji.
    Powietrze przepływające przez filtry zamontowane w centralach oraz kanałach wentylacyjnych jest filtrowane i oczyszczane z zanieczyszczeń (pyłów, kurzu itp.). Dodatkowo powietrze usuwane z budynku, które magazynuje znaczną część energii cieplnej przepływające przez wymiennik ciepła ogrzewa w bardzo skuteczny sposób zimne napływające z zewnątrz powietrze. Zastosowanie wymiennika krzyżowego, przeciwprądowego, rotacyjnego w systemach wentylacji zapewnia odzysk ciepła z powietrza usuwanego na poziomie od 50 – 95% co znacząco zmniejsza koszty ogrzewania domu, pomieszczeń użytkowych, lokali mieszkalnych. 

 

Rekuperator to się opłaca.

Aby określić rzeczywisty koszt instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła dla konkretnego domu powinniśmy odjąć od kosztu jej wykonania koszt wykonania wentylacji grawitacyjnej dla tego domu.

 

Ile kosztuje wykonanie wentylacji grawitacyjnej?

Zależy to od wielu elementów. Ile w domu należałoby wymurować kanałów wentylacyjnych? Czasem jest to kilka kominów, każdy wymaga wykonania fundamentów, zakupu materiałów,  opłacenia kosztów wymurowania, tynkowania, malowania, wykonania obróbek blacharskich. Sumaryczny koszt tych kominów wynosi najprawdopodobniej od 3 do 7 tys. zł.

Zauważmy też, że każdy komin wentylacyjny zajmuje pewną powierzchnię naszego domu. Powierzchnia ta przecież kosztuje. Zapłacimy za nią prawdopodobnie od 2 do może nawet 4 tys. zł. Przemnóżmy więc tę cenę przez zmarnowaną w ten sposób powierzchnię i odejmijmy wynik od kosztu wykonania wentylacji mechanicznej! Jaka suma nam wyszła z tych wyliczeń, 5, 10, 15 tys. zł ? Być może już tylko ta oszczędność "sfinansuje" nam koszt rekuperacji!

Wentylacja grawitacyjna nie działa we współczesnych domach ze szczelną stolarką, jeżeli nie zainstalujemy odpowiednio dobranych nawietrzaków. Jest to dodatkowy koszt, prawdopodobnie około 1500 do 2500 zł, którego nie musimy ponosić w przypadku wentylacji mechanicznej.

Zwróćmy też uwagę, że jeżeli zaoszczędzimy na ogrzewaniu od 20 do nawet 50% jego kosztów ( w zależności od klasy energetycznej domu), to będziemy mogli wykonać tańszą instalację CO, zastosować mniejszy kocioł czy pompę ciepła. Ta różnica zależeć będzie oczywiście od wielu elementów: rodzaju ogrzewania - podłogówka czy tradycyjne grzejniki, źródła ciepła, konkretnego projektu domu itp. Najwięcej zaoszczędzimy prawdopodobnie, jeżeli w planach mieliśmy ogrzewanie podłogowe i pompę ciepła.

Ile więc zaoszczędzimy zależeć będzie od konkretnych rozwiązań i najprawdopodobniej rzeczywisty koszt wykonania wentylacji mechanicznej będzie albo w cenie wentylacji grawitacyjnej, albo droższy od niej o kilka tysięcy złotych.

Ten poniesiony koszt  będzie się jednak rok po roku zwracał, a zdrowy i komfortowy dom będziemy mieli od pierwszego dnia, gdy w nim  zamieszkamy. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej która nie zwróci się nigdy, a rok po roku będzie powodowała niepotrzebne straty coraz droższej przecież energii.

swiadectwa energetyczne